přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
KamTyree52 + 6 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist

Archiv novinek

27.02.2012 22:09 Oskaři 2012 - Filmy, které stojí za pozornost
Milí návštěvníci MINImax.cz,

i letos americká filmová akademie rozdělila ceny "Oskar" za nejlepší filmové počiny minulého roku. Protože jsme v redakci úctyhodní "filmožrouti", nenechali jsme si přenos ujít. Nominacím vévodil němý (!!) film Umělec (The Artist), následoval ho Hugo a jeho velký objev režiséra Martina Scorseseho a v nominacích se dostalo i na Železnou dámu, Strom života, Ženy sobě či Tranformery.
Přenos byl svižný, "odsípalo" to od prvních minut, snad jen tradiční začátek z červeného koberce byl trochu nudný, tedy pokud Vás úplně "nehajcuje" oblečení té, které z přítomných dam (nám jsou ne vždy vkusné, předražené róby a pujčené šperky trochu jedno). Sacha Baron Cohen (Borat) se rozhodl pro osvěžení a propagační kousek svého filmu Diktátor, tudíž se oblékl do uniformy svého charakteru (ve stylu Kadáfího) a posypal moderátora popelem Kim Čong-Ila (falešným, doufejme). Ač se jednalo o osvěžení, nejsme si jisti, zda je vhodné využívat takovou událost pro nestydanou sebepropagandu. Na druhou stranu, asi není třeba takovou událost brát až tak smrtelně vážně, jak se někdy bere. Jediná věc, co byla otravná, byly časté reklamní bloky.

Billy Crystal (Když Harry potkal Sally) se zhostil moderování podeváté v kariéře, a byl opět brilantní. Jeho komentáře byly lehce štiplavé, ale ne zlomyslné (snad jen tvrdit, že Billygelina zní dobře se při záběru na Angelinu Jolie TROCHU nehodilo), a můžeme si jenom přát, aby Lucie Bílá při moderování Českých Lvů měla 5% jeho talentu, nenucenosti a šarmu (sázíme, že bohužel mít nebude a bude to tradiční estrádní trapas á la "sluníčkoví lidičkové").

Smutným hrdinou v našich očích byl Steven Spielberg, který pro svůj film War horse (Válečná kobyla) neproměnil jedinou nominaci. Černobíly svět, mimochodem jeden z nejlepších filmů loňského roku, který by si čtenáři minimaxu neměli nechat ujít, získal sošku pro nejlepší herečku ve vedlejší roli Octavii Spencerovou, která byla během děkování velmi dojatá. Remake švédského filmu Muži, kteří nenávidí ženy (překládaný do angličtiny dosti nesmyslně jako Dívka s dračím tetováním), u kterého v redakci známe pouze švédský originál (a líbíl se nám, ač zápletka byla trochu heroinová), remake s Rooney Maraovou jsme neviděli, získal sošku za střih. Hugo a jeho velký objev posbíral většinu "technických" Oskarů, Děti moje s hlavním hrdinou Clooneym získali sošku za nejlepší adaptaci, Železnná lady si odnesla jednak Oskara za makeup, a jednak na nejlepší ženský výkon v hlavní roli. Meryl Streepová byla nominována po sedmnácté (!!) v kariéře, a její ztvárnění Margaret Thatcherové bylo pro akademii zaslouženě nepřehlédnutelné. Filmu je jinak vyčítána přílišná apolitičnost (není to kus umění, natočit nepolitický film o političce?) a přílišné soustředení na soukromí vrcholné političky oproti širšímu kontextu událostí

. Dvaaosmdesátiletý Christopher Plummer si odnesl Oskara za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli za film Začátky, kde hraje homosexuála, který po smrti manželky má "na stará kolena" konečně šanci být, kým je, a jeho šarmantní děkovací řeč byla jednou z nejlepších večera.

Letos poměrně ostře sledovaná kategorie nejlepšího zahraničního filmu, kde soutežily např. filmy z Polska, Israele a Iránu, zvítězil vynikající Rozchod Nadera a Simin. Jeho režisér pronesl několik slov v perštině, a pak poděkoval velmi důstojně za cenu udělenou v současném politickém klimatu. Byla to druhá nejlepší řeč večera, a média ji podivuhodně zazdila.

V Iránu je lidmi cena oslavována jako zadostiučení pro iránskou kulturu a velmi úspěšný filmový průmysl, státní televize (což není nutně hlas lidu) tvrdí, že se jedná o kulturní vítězství nad "sionismem" (další soutežící byl israelský film). Smutné, jak lze zasloužené kulturní ocenění zbytečně zneužít pro propagandu v době hrozícího konfliktu.

Naprázdno nevyšel ani legendární Woody Allen, který získal cenu za nejlepší původní scénář k Půlnoci v Paříži, francouzský režisér s litevskými kořeny Michel Hazanavicius získal cenu pro nejlepší film, který si také odnesl cenu pro nejlepší hudbu, kameru a mužský herecký výkon v hlavní roli (Jean Dujardin). Vzhledem k tomu, že film nemá dialogy, jeho režísér doposud točil hlavně pro televizi a parodie na špionské filmy, se jedná o nebývalý triumf, neboť němý film nezískal cenu přes 85 let.

Překvapivá byla pro nás cena pro Rango jako nejlepší animovaný film, neboť tento film má sice excelentní animaci, ale předvidatelnou a neoriginální zápletku a je pro děti příliš násilný a hlučný. A není až tak chytrý, aby bavil úspěšně dospělé.

Letošní ceremoniál ukázal, že lze stále (vy)nalézt způsoby, jak komunikovat úspěšně s publikem a předávat myšlenky a hodnoty, a že nejsou potřeba žádné regulace, kontroly internetu a další pseudozákazy, které stejně mají za skutečný cíl jen kontrolovat občany, a instituce jako OSA jsou už úplně na nic. Tedy ne pro ty, co z nich osobně profitují, jako Petr Janda.
Dobré umění, dobré filmy, si lidé vždy najdou a ocení, takové vydělají, a takové filmy nepotřebují regulaci internetu ani OSU.

Svobodě a dobrým filmům zdar,

Redakce MINImax.cz
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
26 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.00 sekund