přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
AddieIhf59, JeramyBirk, MarilynnCo, IvyFernand, CrystleGar, AlisiaJose, HeleneSisk, AgustinLoy, BelenMoori, AlexBradle, CallumNewb, TyroneBaec, Ilse12I633, AlanaAndre, CerysElemvice... + 6 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
VZPOMÍNKY NA ADVENTY MÉHO DĚTSTVÍ
fungus2 - Monday, 20.12. 2010 - 08:00:57
Téma: Próza - Nezařaditelné

PŘEJI VŠEM ŠŤASTNÉ A VESELÉ VÁNOCE

 

Nejvíce si člověk uvědomí, jak ten čas letí, když si prohlíží fotografie, které jsou staré 20 nebo 30 let. To se mu pak vynoří spousta vzpomínek na dobu dávno minulou. A tak jsem si zavzpomínal na předvánoční a vánoční čas v 80. letech 20. století.
Jako dítě předškolního a později školního věku jsem adventní čas vnímal zcela jinak než v dospělém věku. Jakmile se blížil čas Mikuláše, tak jsem přestával zlobit v obavě z čerta. A když se v ten den, kdy po ulicích chodil Mikuláš, čert a anděl setmělo, padla na mne podivná tíseň. A sotva jsem na chodbě zaslechl řinčení řetězů a čertovské "Bllll", tak mi začala tuhnout krev. A po zazvonění zvonku jsem se začal klepat jako ten ratlík. Vzpomínám si, jak jsem se jednou schoval do skříně, ve které bylo mou snahou se maskovat zavěšenými kabáty. Dopadlo to tak, že skoro všechny oděvy z ramínek spadly a já jsem ze skříně vypadl. A rodiče mě našli rozpláclého na hromadě oblečení a v ten večer jsem si myslel, že mne čert opravdu odnese v pytli.
O jiném večeru k nám do bytu zavítal Mikuláš s čertem a oba se hned ptali, jestli jsem byl hodný. A já si všimnul, že Mikuláš má stejné boty, co nosí můj otec.
„To si ty tati?" zeptal jsem se k úžasu všech přítomných a otcovi spadly z tváří narychlo přilepené vousy.
A pak už se začaly blížit vánoční svátky. Vzpomínám si, že jsme na tabuli ve škole psali: Nezkoušejte naší třídu, Vánoce jsou svátky klidu a míru. A do domova se nám začala polehoučku vkrádat vánoční atmosféra. Mám takový pocit, že tehdejší Vánoce byly opravdovější. Text známé písničky"Sním o Vánocích bílých" zněl tehdy trochu komicky, protože většinou sníh na Vánoce byl. Za to v desátých letech 21. století se tento text stal hodně reálným. K tehdejším Vánocům neodmyslitelně patřil kapr. Rok co rok nám plaval ve vaně a pokaždé mi ho bylo líto. Jeho zabíjení jsem vždycky oplakal. Je zajímavé, že děda ani otec se k této činnosti neměli. A jakmile přišla doba k jeho zabití, měli toho náhle spoustu na práci, přičemž se na ledacos vymlouvali. A tak se tohohle musela zhostit babička.
Vánoční stromeček v těch letech byl pokaždé pravý. A mám takový pocit, že jej otec ne pokaždé koupil. Samozřejmě, že jsem jej horlivě zdobil a občas se stromeček po zakymácení přemístil na koberec. Vzpomínám si, že jsme měli dost patálie se žárovičkami. Někdy nám praskala jedna za druhou, nebo nám také na štědrý den všechny přestaly sborově svítit. A jednou díky nim, se nám při rozbalování dárků vyhodily opakovaně pojistky. Samotnou kapitolou byly prskavky. Od jejich prskání občas chytly pozlátka a někdy vzplál i ubrus pod stromečkem.
Koledy patří neodmyslitelně k Vánocům. Otec s dědou pokaždé nějaké zpívali, ale takovým dost neobvyklým způsobem, že babička s máti obracela oči v sloup. O jednom Štědrém večeru vytáhl otec svou starou kytaru a za brnkání na její struny začal zpívat kolegu. Když na ní však praskly dvě struny a otci zasvištěly nebezpečně blízko obličeje, rychle hraní na ní ukončil.
U štědrovečerní večeře měl otec vždycky menší sváteční proslov, který byl rok co rok stejný. U štědrovečerních večeří jsem zažil klasické zaskočení kostičky, polití i vzplanutí ubrusu nebo květin, výpadek proudu a také extremní zamoření místnosti zapáleným Františkem. A když pak zazvonil zvoneček, tak jsme se všichni přesunuli ke stromečku. A na nádherné chvíle strávené v rodinném kruhu budu stále vzpomínat. Tak Vám přeji, ať zažijete také se svými nejbližšími krásné chvíle.

Související odkazy
· Přidat příspěvek k tématu

Nejčtenější příspěvek na téma Próza - Nezařaditelné:
Les - subjektivně zabarvený popis

Hodnocení příspěvku
Průměrné hodnocení: 10
Účastníků: 3


Zvolte počet hvězdiček:
hlasovat mohou i neregistrovaní!
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti
"VZPOMÍNKY NA ADVENTY MÉHO DĚTSTVÍ" | Přihlásit/Registrovat | 6 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: VZPOMÍNKY NA ADVENTY MÉHO DĚTSTVÍ
Od: Anonymní - Monday, 20.12. 2010 - 12:53:48
Hezky se četlo a také jsem zavzpomínala. Bylo by také co vyprávět - Tvoje vyprávění se mi líbilo, našla bych asi podobné veselé okamžiky a proto posílám bodíky a přeji hezké Vánoce i Tobě. Pastelka


[ Odpovědět ]

Re: VZPOMÍNKY NA ADVENTY MÉHO DĚTSTVÍ
Od: fungus2 - Monday, 20.12. 2010 - 15:19:21
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Děkuji!

[ Odpovědět ]


Re: VZPOMÍNKY NA ADVENTY MÉHO DĚTSTVÍ
Od: Karsen - Monday, 20.12. 2010 - 13:55:07
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Díky Tobě jsem si také zavzpomínal. Inu bylo fajn, když jsme byli mladší.
Posílám vzpomínkovou desítku.


[ Odpovědět ]

Re: VZPOMÍNKY NA ADVENTY MÉHO DĚTSTVÍ
Od: fungus2 - Monday, 20.12. 2010 - 15:19:34
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Též děkuji!

[ Odpovědět ]


Re: VZPOMÍNKY NA ADVENTY MÉHO DĚTSTVÍ
Od: Avelote - Monday, 20.12. 2010 - 16:41:08
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://tauerovablanka.mypage.cz
Děkuju za MILÉ zavzpomínání. Ráda jsem se vrátila i do svých vzpomínek. Mikuláše a Vánoce člověk prožívá nejintezivněji coby dítě, pak také se svými dětmi, když jsou malé. :-)


[ Odpovědět ]

Re: VZPOMÍNKY NA ADVENTY MÉHO DĚTSTVÍ
Od: fungus2 - Monday, 20.12. 2010 - 17:24:29
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Také děkuji!

[ Odpovědět ]

Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
56 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund