přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
CamillaRob, StacieFabe, CrystleGar, ArlethaMcc, MarkoBowma, AnnieL564, ChantalCon, JonasBeard, ElliottHat + 7 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
ČIČOV
Vesuvanka - Thursday, 01.08. 2013 - 09:45:06
Téma: Výtvarné umění - Malba

NA ČIČOVĚ, 25. května 2002

Tentokrát jsme se vydali do lounského Středohoří na čedičový vrch Čičov, nazývaný též Hořenecký špičák podle obce Hořenec, v jejíž blízkosti se nachází. Kopec s nadmořskou výškou 447 m působí velice exoticky, není tu les, jen tu a tam vyrůstají keříky z porostu stepní trávy, která dodává kopci sametový vzhled a něžnost. Možná, že právě zde je původ názvu Čičov.

Stoupáme po úzké vyšlapané pěšince jižního svahu k vrcholu. I když je místy cesta velmi strmá, vystupuje se dobře. Chvílemi se zastavujeme, protože hledáme zajímavosti stepní vegetace, které na sebe nedají dlouho čekat. Vzhledem k tomu, že častěji pršelo, tráva je svěží zelená a poměrně vysoká. V ní pak vynikne sytě žlutý až tmavě oranžový květ štírovníku oblecného. A již objevujeme rostlinu, která nás zaujala svojí tmavě růžovočervenou vrcholovou částí, na jejímž spodu vyrůstá žlutavý květ - jak zjistíme z atlasu,
jedná se o černýš rolní. Celá rostlina však působí tvarem i kontrastními barvami dojmem, že je odněkud z jižní Evropy. V trávě se vyjímají skvrnité listy a žluté květy voskovky menší. Zaujme nás intenzívně modrý až modrofialový květ kpoměrně vysoké šalvěje luční, která místy vytváří koberce. Listy několika druhů bodláků nám naznačují, jak bude louka vypadat možná již za měsíc. Hledáme teplomilný kozinec dánský s fialovým květem - zatím marně, ale určitě tu má listy, které se snadno dají splést s listy některé jiné vikvovité rostliny. Dokvétá ještě bílý rožec. Kontrastem jsou pak místa kamenitá, kde roste mateřídouška. Koniklec již odkvetl, prozrazují ho jen chomáče ochmýřených nažek. Občas prolétne motýl, ponejvíce okáč černohnědý s oranžovým lemem na okraji křídel.

Slunce svádí boje s oblačností, která je velmi různorodá a barevná. Středohorskou atmosféru umocňuje zpěv ptáků, v němž vyniká hlas strnada lučního, kterého máme možnost spatřit. Upozorní na sebe i nápadně žlutozelenou hlavičkou.

Jak stoupáme, přibývá vyprahlejších míst s mateřídouškou a dalšími skalničkami, z nichž nás zaujme netřesk svými drobnými žlutými květy. Je tu mnoho dalších druhů rostlin, ale my už více nepátráme, raději se držíme stezky, abychom nepošlapali tu křehkou, barevnou krásu oživující kamení.

A jsme na vrcholu Čičova. Je tu malá náhorní plošina, kde nám Středohoří nabízí další zajímavost v podobě mimořádně velkých černých čmeláků s oranžovými zadečky (čmelák skalní), kteří létají namáhavě s hlubokým bzukotem a usedají na světle fialové voňavé květy mateřídoušky. Usadíme se v místech, kde končí plošina a kopec se velmi prudce svažuje k severu. Je tu pěkný rozhled na všechny strany, takže můžeme obdivovat Házmburk, Oblík, Srdov, Brník na jižní straně, na severu Zlatník, Želenický vrch a v dálce u Mostu Hněvín. Za ním vystupuje v oparu sotva znatelné pásmo Krušných hor. A pak je tu Bořeň, jehož drama umocňují tmavé mraky, a ještě další kopce a kopečky. Sever nám vyhrožuje bouřkou.

Slunce připaluje a vyláká další motýly. Přilétá perla Středohoří - otakárek fenyklový. Na chvilku usedne, ale opět vzlétne. Pozorujeme jeho třepotavý rychlý let. Babočka bodláková usedne na kámen a rozevře křídla proti slunci.

Čičov má svoji mineralogickou specialitu - v puklinách čedičů se vyskytuje vzácnější nerost aragonit (kosočtverečná forma kalcitu - uhličitanu vápenatého) a my tu nacházíme stopy po sběratelích, kteří tu kutali.

Sedíme a rozjímáme nad nádhernou a pro nás posvátnou krajinou, jejíž obdobu bychom jinde v Čechách marně hledali.

 

akvarel

Související odkazy
· Přidat příspěvek k tématu

Nejčtenější příspěvek na téma Výtvarné umění - Malba:
DDR- Rujána

Hodnocení příspěvku
Průměrné hodnocení: 10
Účastníků: 7


Zvolte počet hvězdiček:
hlasovat mohou i neregistrovaní!
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti
"ČIČOV" | Přihlásit/Registrovat | 12 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: ČIČOV
Od: Anonymní - Tuesday, 06.08. 2013 - 07:31:04
Vesuvanko, děkuji za článek, za nádherný obrázek.

Jdu s Tebou krok za krokem, zastavuji se, rozhlížím, kochám tou krásnou požehnanou krajinou. Lounské kopce, jak já je mám ráda a Ty dokážeš jejich atmosféru přiblížit tolik, že stačí zavřít oči a zasnít se.

Číčov - kopec s určitým náznakem kočičího kožíšku v názvu, i jeden z našich umělců měl zřejmě k této lounské krajině blízko a byl to Kamil Lhoták.

Děkuji za poutavé čtení a milý zážitek u Tvého díla. Je to za 10*

denivka:-)))


[ Odpovědět ]

Re: ČIČOV
Od: Anonymní - Tuesday, 06.08. 2013 - 09:37:15
denivko, děkuji za zastavení a milý komentář a ohodnocení :-))).

Moc mě těší, že Tě také zaujaly kopečky Českého středohoří, které mají jedinečnou atmosféru. Podobnou krajinu bychom našli až ve Francii - Francouzské středohoří, pohoří Auvergne.

Děkuji i za připomenutí malíře Kamila Lhotáka, který měl vztah právě k lounskému Středohoří, na jeho obrázcích se nejednou tyčí osamělé kuželovité kopce, na některých dokonce i s dávnými dramaty jejich zrození.

Zdraví Jana Vesuvanka

[ Odpovědět ]


Re: ČIČOV
Od: Anonymní - Saturday, 03.08. 2013 - 22:23:46
Poutavé čtení a krásný obrázek ... co si víc přát. Pokochala jsem se, Jano. Ještě pořád není dost času, mám velké resty v komentech, však já to doženu. :-))) Ahoj Majka.


[ Odpovědět ]

Re: ČIČOV
Od: Vesuvanka - Saturday, 03.08. 2013 - 23:08:26
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Majko, potěšila jsi mě svým zastavením a milou odezvou k obrázku i textu. Děkuji a zdravím :-))) Jana Vesuvanka

[ Odpovědět ]


Re: ČIČOV
Od: Rejm - Saturday, 03.08. 2013 - 11:44:51
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.galerie.50801.cz/
pěkné


[ Odpovědět ]

Re: ČIČOV
Od: Vesuvanka - Saturday, 03.08. 2013 - 23:10:08
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Šárko, mám radost, že jsi se zastavila a děkuji za milou odezvu.
Zdraví Jana Vesuvanka :-)))

[ Odpovědět ]


Re: ČIČOV
Od: iln - Friday, 02.08. 2013 - 15:18:34
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Jani, velmi hezké, působivé dílo, má hodně tvé lásky k přírodě a kameni. S radostí jsem si přečetla tvé poučné dílko a prohlédla krásný obrázek! Moc vydařené! Lenka


[ Odpovědět ]

Re: ČIČOV
Od: Anonymní - Friday, 02.08. 2013 - 16:47:11
Lenko, děkuji za zastavení a milý komentář k obrázku i k textu. Čičov byl první lounský kopec, který jsem navštívila a byla jím fascinována (na Oblíku jsem byla o dva měsíce později). Ty kopce jsou úžasné, nacházejí se v naší nejsušší oblasti a malé množství srážek, které tu spadnou, postačí k bohatému a rozmanitému životu - velký podíl na tom má i podloží bohaté na minerály - čedičová hornina, a také tvar kopců - strmost svahů a poloha vzhledem ke slunci.
Zdraví Jana Vesuvanka :-)))

[ Odpovědět ]


Re: ČIČOV
Od: luggi - Thursday, 01.08. 2013 - 21:51:09
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Obrázek mě zaujal na první pohled. Působí velice plasticky a realisticky. Podle mě jedna z tvých nejlepších prací. Líbilo se mi zajímavé vyprávění o Čičově. Někdy mám chuť svoje obrázky doplnit též nějakým slovem.
Zdravím.
Za 10b.
Luděk.


[ Odpovědět ]

Re: ČIČOV
Od: Vesuvanka - Friday, 02.08. 2013 - 09:16:41
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Luďku, děkuji za zastavení a komentář, který mě moc potěšil. Obrázek jsem malovala podle fotografie, krátce po návštěvě Čičova. Kopec na mě velmi zapůsobil, vzpomínám si, že jsem malovala dost rychle a jistě.
Těším se na Tvé další obrázky, i na jejich slovní doprovod.
Zdraví Jana Vesuvanka :-)))

[ Odpovědět ]


Re: ČIČOV
Od: DUG - Thursday, 01.08. 2013 - 17:57:07
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zdravím Vesuvanku!
Posílám Ti slíbený zjištěný druh na snímku "Vějíř".
Je to "Washingtonia robusta". Tato je stará zhruba 25 let.
Hezký den přeje DUG.


[ Odpovědět ]

Re: ČIČOV
Od: Vesuvanka - Thursday, 01.08. 2013 - 21:20:41
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
DUGu, zdravím Tě a děkuji za zastavení a zjištění druhu palmy. Washingtoniu robustu jsem si našla na google. Díky za rozšířšní obzorů.
Přeji hezký večer :-))) Vesuvanka

[ Odpovědět ]

Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
74 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund