přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
nikdo + 6 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
SRPNOVÁ ROMANCE ŘÍPSKÁ
Vesuvanka - Sunday, 15.09. 2013 - 10:24:31
Téma: Výtvarné umění - Malba

SRPNOVÁ ROMANCE ŘÍPSKÁ (6. srpna 2005)

Podél sklizených polí, kde pobíhají ušáci, vine se trať, po níž jede motoráček a veze spoustu výletníků, mezi nimiž je i osm poutníků z Communia, které se mi podařilo nalákat k výletu na magickou horu, spojenou s naší historií. Okouzlující je pohled na úzké žluté pole rozkvetlých slunečnic a Říp vpozadí.

Z nádraží ve Ctiněvsi nás vyvádí červená turistická značka, která vede podél domků se zahrádkami plnými květů a stromů, jejichž větve se doslova prohýbají pod úrodou meruněk, jablek a hrušek.

"Tolik ovoce - to vidím poprvé!" zvolal někdo nadšeně. Dál vede cesta starou hrušňovou alejí obsypanou malými žlutavými a červenavými hruštičkami - louky a pole, někde sklizená, ale ječmen ještě na sklizeň čeká. Zemský ráj to na pohled.

Nevím co pozorovat dříve... krajinu, květenu, oblohu, která hýří různotvarými i různobarevnými kumuly... Kde začít?

Z trávy u cesty vykukují velké žluté květy kozí brady východní, ale i poměrně vysoké kozí brady větší (někdy nazývané "pochybná"). Zaujmou nás drobné žluté kvítky svízelu syřišťového, řepíku lékařského, odkvétající třezalky, zavřené bílé květy svlačce rolního - ráno totiž pršelo a zřejmě dost vydatně, jak napovídají louže. Pomalu odkvétá i bílá silenka nadmutá, upoutají nás žluté okolíky vratiče a kytička, která nás doprovází v čedičových krajinách - zářivě žlutý starček přímětník... Určitým kontrastem žluté je modře kvetoucí čekanka a zřejmě ještě nedávno kvetla šalvěj přeslenitá.

Na dalším úseku cesty objevujeme hlaváč bledožlutý a chrastavec s velmi podobným květem, ale fialovým. Na jednom z nich sedí drobný modrý motýlek s nápadnými červenými skvrnami - je to vřetenuška tužebníková (setkali jsme se s ní nedávno u Dobrčic, když jsme pátrali po dubu pýřitém). Ale tato vřetenuška má už asi své dny spočítané. Neulétne, když se k ní nakloníme, abychom si ji blíže prohlédli, je jakoby omráčená, křídla nemají tu jasnou kovově azurovou barvu, jsou tmavší bez lesku, jen ty skvrny jsou nápadné. Jak by řekl entomolog - motýl má "olétaná" křídla (motýli se dožívají většinou jen dvou let). Poletují tu bělásci ovocní, zahlédneme i okáče lučního.

Obdivujeme krásu krajiny a kdosi prohodí, jak to ten praotec Čech mohl vědět, že právě tato krajina bude oplývat mlékem a strdím. "No přece podle čediče, který mu napověděl, že se jedná o krajinu sopečného původu - náš praotec byl chytrý a vyznal se dokonce i v geologii" odpovídám a o smích je postaráno.

Bohatá, přebohatá vegetace, kvete tu zajímavý druh trávy připomínající bojínek, ale klásky jsou nápadně krátké a stonky tlustší.... a támhle v trávě sedí nenápadně ten šedavý původce té nevšední krásy, jen trochu nazelenalý, tu a tam lišejníkem, který vytváří docela pravidelná různě velká kolečka. Pohladím si ho, je příjemně vyhřátý. Sluníčko svítí, ale je i mírný vítr, takže počasí na chození je přímo ideální. Velmi dobrý je i rozhled, ale ten si ještě užijeme.

Znám jeden moc záludný úsek cesty při výstupu na horu, kde je cesta úzká, kamenitá a nejen stoupá, ale příčně se svažuje dolů. Proto opouštíme červenou a pokrčujeme po úpatí Řípu okrajem lesa k místu, kde se opět setkáme s naší červenou, která vede dál do Krábčic a do Roudnice nad Labem. Les s převahou dubů s bohatým podrostem netýkavky. Otevírá se nám částečný pohled na České středohoří i s Milešovkou - kopečky jako na dlani.

Stoupáme. Míjíme turisty, který je tu opravdu hodně. Proudí nahoru i dolů. Posadíme se na lavičce, odkud je moc pěkný rozhled na Dokskou pahorkatinu, jsou vidět vrcholy Velkého i Malého Bezdězu. Po odpočinku a občerstvení pokračujeme v cestě. Podél cesty přibývá i kamení, některé jsou pěkně veliké. Vzpomínám jak kolem nich na jaře kvetly koberce modrých rozrazilů. Ještě se zastavíme u skalky, kde je čedič zajímavě rozpukaný (nevytváří zde varhany, ale nepravidelné kvádry jakoby na sebe naskládané).

Rotunda je na dohled. Obdivuji krásnou světlou opuku, z níž je postavena. Před rotundou je nádherné místečko s vysokou kvetoucí diviznou velkokvětou a modrým hadincem, který má některé květy i nachové.

Chceme se podívat na hlavní vyhlídku na České středohoří, ale cesta je po dešti kluzká, svažuje se dolů a tak si na ni troufají jen někteří. My se vydáváme asi dvěstě metrů dál po červené (téměř k tomu náročnému úseku, který jsem výše popisovala) ke skalám. Ano, zde se Říp velmi prudce svažuje jižním a jihozápadním směrem. Je tu nádherný rozhled do roviny, ale i k Rakovnicku a vidíme i západní část Českého středohoří až k Milešovce. Skalky se tu doslova modrají květy poměrně nízkého a rozvětveného hadince obecného. Tato rostlina je zajímavá tím, jak se svým vzrůstem přizpůsobuje prostředí - u tratí roste zpravidla vzpřímeně, bývá vysoká a v kamení je nižší a větví se.

Vzpomínám jak tu na jaře kvetla šalvěj luční a žlutá mochna.... každé roční období má na jednom místě své kouzlo. Na jednom místě objevujeme vysokou stepní trávu - chráněný kavyl vláskovitý - je skutečně jemný jako vlásky.

Nakonec se všichni sejdeme u občerstvení - sedíme na lavičce a objeví se tu malý přítulný pejsek - kříženec snad špice, žemlově zbarvený. Posadí se na kámen, čeká na pohlazení a při nastavení ruky ochotně podává pac.... miloučké zvířátko patří místnímu správci.

A ještě než se vydáme na zpáteční cestu objeví se větší motýl - rychle přeletí a zmizí. Dívám se pořád do těch míst kde zmizel. Snad jsem ho přivolala - motýl se po chvíli znovu objeví a usedne na kámen. Babočka admirál! Střídavě rozevírá a zavírá křídla, jejichž červený pruh je fascinující, celé divadlo trvá bohužel jen pár vteřin, takže motýla není možné vyfotografovat.

Vracíme se na nádraží s krásnými zážitky a hlubokými dojmy. Cestou vlakem si ještě udělám malou skicu pohledu na Říp, kterou domaluji doma ředěným inkoustem.
- - - - - - -

Technika malby inkoustem byla pro mě dost náročná a hlavně nezvyklá - musí se malovat rychle (což já neumím) a najisto. Inkoust se nedá úplně rozmýt, takže jakákoliv chyba při jeho ředění se nedá opravit....
 

 

lavírovaný inkoust

Související odkazy
· Přidat příspěvek k tématu

Nejčtenější příspěvek na téma Výtvarné umění - Malba:
DDR- Rujána

Hodnocení příspěvku
Průměrné hodnocení: 10
Účastníků: 6


Zvolte počet hvězdiček:
hlasovat mohou i neregistrovaní!
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti
"SRPNOVÁ ROMANCE ŘÍPSKÁ" | Přihlásit/Registrovat | 8 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: SRPNOVÁ ROMANCE ŘÍPSKÁ
Od: Anonymní - Saturday, 21.09. 2013 - 20:03:06
Jano, moc hezké povídání a ještě hezčí obrázek. Říp a okolí znám velice dobře, mám tam totiž chalupu.Fakt velice zdařilý obrázek. Super. Ahoj zdraví Petr.


[ Odpovědět ]

Re: SRPNOVÁ ROMANCE ŘÍPSKÁ
Od: Vesuvanka - Sunday, 22.09. 2013 - 10:37:03
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj Petře, mám radost, že jsi se zastavil u tohoto díla a děkuji za milý komentář k obrázku i k textu :-)))
Říp a jeho okolí působí magicky, má náboj a kypí bohatým životem i v polích.
Zdravím, Jana Vesuvanka

[ Odpovědět ]


Re: SRPNOVÁ ROMANCE ŘÍPSKÁ
Od: Anonymní - Monday, 16.09. 2013 - 11:46:47
Janičko, děkuji, krásné vyprávění, živé, hraje barvami a voní přítomnou chvíli.

Výlet na Říp bych doporučovala každému, je to taková příjemná záležitost.

Techniku malby nedokáži posoudit, obrázek je pěkný, milý, možná jsi Jani zbytečně skromná a zvládla bys určitě i inkoust, máš cit.

Hezký den a děkuji, jakmile jsem ve vlaku do Českého středohoří a vidím po pravé straně horu Říp, je mi docela blaze na duši.

Květa:-)))


[ Odpovědět ]

Re: SRPNOVÁ ROMANCE ŘÍPSKÁ
Od: Anonymní - Monday, 16.09. 2013 - 15:27:47
Květuško, děkuji za zastavení a milá slova. Mám radost, že se Ti obrázek líbí. V šedesátých letech jsem kreslila zejména perem a tuší buď samotné perokresby anebo lavírované - vlastně stejnou technikou jako je tento obrázek, jen s tím rozdílem, že tenkrát jsem rozmývala tuš - a hlavně - jsem měla jistou a lehčí ruku...

Když jsem jezdívala do Středohoří, vždycky jsem se těšila při pohledu z okna vlaku, až se objeví Říp. Měla jsem radost, když jsem zjistila, že je k němu dobré spojení vlakem s přestupem ve Vraňanech. Turisté často jezdí až do Roudnice, odkud jdou pěšky, což je podstatně delší.

Na Řípu jsem byla třikrát a pokaždé to byl pro mě moc hezký zážitek.

Zdraví Jana Vesuvanka :-)))

[ Odpovědět ]


Re: SRPNOVÁ ROMANCE ŘÍPSKÁ
Od: luggi - Sunday, 15.09. 2013 - 21:45:27
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Moc pěkně napsané povídání :-)
Obrázek se ti také poved.
Zdravím :-))
Luděk


[ Odpovědět ]

Re: SRPNOVÁ ROMANCE ŘÍPSKÁ
Od: Vesuvanka - Sunday, 15.09. 2013 - 22:47:43
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Luďku, zdravím Tě a děkuji za zastavení a milý komentář :-))). Těší mě, že se Ti líbil obrázek i vyprávění z výletu, který byl pro mě jedinečným zážitkem :-)))

[ Odpovědět ]


Re: SRPNOVÁ ROMANCE ŘÍPSKÁ
Od: Anonymní - Sunday, 15.09. 2013 - 18:55:08
Jani, smekám před tvými znalostmi, vypravěčským umem i malováním. Vidím, že se ti daří na co sáhneš a to ti od srdce přeji. S 10 zdraví Majka.


[ Odpovědět ]

Re: SRPNOVÁ ROMANCE ŘÍPSKÁ
Od: Vesuvanka - Sunday, 15.09. 2013 - 22:45:58
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Majko, zdravím Tě a děkuji za zastavení a milou odlezvu k obrázku i textu i za přání :-)))

Příroda je můj koníček, ale znalostí ještě zdaleka moc nemám, pořád se učím.
S malováním inkoustem jsem měla jen přechodné období, key jsem si to chtěla vyzkoušet, ale neměla jsem odvahu dál v této technice pokračovat, protože vyžaduje rychlou a jistou ruku, špatné tahy se nedají opravit.

[ Odpovědět ]

Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
60 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund